FILOZOFIA
Urbanistické riešenie je inšpirované kombináciou priestorového usporiadania ortogonálnej zástavby existujúcich rodinných domov a diagonálneho usporiadania historických objektov a historickej parcelácie. Usporiadanie objektov kopíruje ortogonálnu orientáciu obytných budov v území, funkčné a spevnené plochy kopírujú diagonálne usporiadanie parku. Nosným prvkom územia je centrálna kompozičná os, na ktorú sú naviazané všetky funkčné plochy v riešenom území.
Návrh je vypracovaný podľa plošných bilancií v zadaní. Súčasne sme sa snažili návrh prispôsobiť čo najväčšej možnej maximalizácií zástavby vzhľadom na cenu pôdy a nedostatok ponuky nájomného bývania. Počet bytov a navrhované množstvo obyvateľov vychádza z dát pre „retirement communities“. Naše parametre spĺňajú kvantitatívne požiadavky na plnohodnotný vznik fungujúcej komunity. Túto tému podrobne spracoval vo svojich dielach architekt Jan Gehl.
Navrhované bytové domy sú umiestnené ako zhluk objektov okolo centrálnej osi. Medzi bytovými domami je nástupný priestor s plošnými parametrami poloverejného námestia, súčasne je plošným zjednocujúcim prvkom územia. Pôdorysná stopa bytového domu približne kopíruje pôdorysnú stopu rodinného domu správcu. Usporiadanie plôch exteriéru je vo vzťahu k centrálnej osi diagonálne, kopíruje tak historickú orientáciu objektov a historickú parceláciu. Kombináciou orientácie funkčných plôch a objektov sme sa vysporiadali s vložením existujúcej obytnej funkcie do územia parku. Vstup do územia tvorí parkovanie s drop-off zónou a spevnená plocha ako nástupný priestor do územia. Druhá/centrálna spevnená plocha, spomínaná vyššie, slúži ako centrálny pobytový priestor a nástupný priestor do bytových domov. Ďalej nasleduje spoločenský pavilón so skladom pre záhradu. Centrálnu os diagonálne pretína plocha určená pre pestovateľské využitie s komunitnou záhradou a ovocným sadom. Ukončenie centrálnej osi riešeného územia je spevnená plocha s dreveným pódiom a mlátovou plochou. Táto zóna je určená pre oddychové a voľnočasové využitie polosúkromného charakteru. Exteriérové plochy sú riešené ako kombinácia hlavne priepustných plôch a pochôdznych/pojadzných nepriepustných plôch. Materiálové riešenie je napĺňa odkaz na historické a prírodné pomery lokality. Bytové domy majú identickú typológiu. Bytový dom je riešený ako trojtrakt, ktorého centrálny priestor slúži ako komunikačné jadro a komunitná obývačka. V každom z bočných traktov sú umiestnené 2 bytové jednotky. V návrhu uvažujeme len s dvoma typmi dispozície, jedna pre každý zadaný typ kategórie bytu. Cieľ bolo dosiahnuť stavebnú jednoduchosť a demokratizáciu dispozície, resp. rovnosť dispozícií. Dispozície umožňujú variabilné riešenia, pri dostatočnom presvetlení interiéru a s vizuálnym kontaktom s exteriérom.




